TEL : 0216 591 03 97
FAN GRUBU

FAN GRUBU (8)

Cuma, 09 Ocak 2015 16:42

EVOPORATİF SOĞUTMA FANI

Yazan

EVAPORATİF SOĞUTUCULAR

KULLANIM ALANLARI
* Ofis Binalarında
* Mekanik soğutucuların ön soğutmasında ömrünü uzatır, enerji sarfiyatını düşürür.
Özellikle aşırı sıcaklarda tam işlev görmesini sağlar.

-Hayvan Çiftlikleri
-Tarım Alanında;
-Seralar, Mantar Üretme Tesisleri
-Şarap Mahzenleri
-Villalar, Bahçeler, Tatil Köyleri
-Spor Salonları, Halı Sahalar, Tenis Kortları
-Fabrikalar, İplik ve Dokuma Fabrikaları, Kağıt Fabrikaları
-Gaz Türbinleri, Jeneratörler, Kompresörler
-Tozsuzlaştırma Tesisleri (Boya Kabinleri v.b.)
-Klima Santralleri Ön Soğutması, Nemlendirme
-Kereste ve Odun Depoları
-Plastik Atelyeleri, Fabrikaları
-Elektronik Devre İmalatı, Et İşletme ve Paketleme
-Soğuk Hava Depoları, Tuğla ve Seramik İmali
-Ekmek Fırınları
-İnşaatlarda Beton Prizlemede

Cuma, 09 Ocak 2015 16:39

AKSİYEL FANLAR

Yazan

 

Duman egzoz fanları çift maksatlıdır. Normal zamanlarda basınçlandırma ve egzoz fanı, yangın anında ise duman egzoz fanı olarak kullanılabilmektedir.

Cuma, 09 Ocak 2015 16:38

KANAL TİP FANLAR

Yazan

Yuvarlak tip kanal fanı :

Kanal tipi radyal fanlar, yüksek hava debisi ve yüksek basınç istenen kanallı havalandırma sistemleri için en ideal fanlardır. Hava kanallarına, ihtiyaç duyulan her pozisyonda direkt olarak monte edilebilirler.
Kanal tipi radyal fanlar; mutfak, banyo, çamaşırhane, kuru temizleme, ofis, büro, toplantı salonu, çalışma odası, kütüphane, iş yerleri, mağaza, restoran, kafe, bar, diskotek, tiyatro salonu, sinema salonu, depo, atölye, laboratuar v. b. gibi konut, ticari veya endüstriyel mahallerin kanallı havalandırma tesisatlarında kullanıma uygundur. Montaj yönüne göre mahal havasının egzostu veya mahalle taze hava sağlanması amaçlı olarak kullanılabilirler.

 

Dikdörtgen kanal tipi radyal fan:

Dikdörtgen kanal tipi radyal fanlar galvaniz çelik sacdan mamuldür. Standart bakım kapakları sayesinde, cihazı sökmeden ve/veya kanal tesisatını demonte etmeden motor ve fan kanatlarına müdehale edilebilinir. Tüm modellerde fanlar direkt akuple motorlu, öne eğimli ve sık kanatlıdır. Modele bağlı olarak 4, 6, 8 kutuplu monofaze ve/veya trifaze motor seçenekleri vardır.

Cuma, 09 Ocak 2015 16:37

ÇATI FANLAR

Yazan

Çatı Tipi Fanlar:

Yağmur ve kar yağışından etkilenmeyecek şekilde tasarlanmış ve binaların çatılarına yerleştirilerek havalandırmayı sağlayan fanlardır. Bina içindeki kanal sisteminin çatı çıkışına bağlanabileceği gibi, depo, fabrika, spor salonu gibi büyük hacimli mekânlarda kanal sistemi olmaksızın doğrudan hava hareketi yaratabilecek şekilde bağlantısı mümkündür.

Montajının kolay olması, ses kaynağının bina dışına taşınmış olması, arıza ve bakım için erişilebilirliğinin rahat olması nedeniyle tercih edilirler. Hava atış yönüne göre; yatay ve dikey atışlı tipleri vardır. Yatay atışlı modellerde hava çatı yüzeyine paralel olarak hareket eder, dikey atışlı modellerde hava fandan çatıya dik olarak çıkar. Çatı fanlarının yakınında, taze hava emişi yapan başka cihazlar varsa veya yakınındaki bir yaşam mahallinin penceresi varsa, havanın yukarıya doğru atıldığı dikey tip çatı fanları tercih edilmelidir. Fanların emiş tarafındaki ses seviyesinin önemli olduğu durumlarda, susturuculu montaj kaideleri kullanılmalıdır.

Fanların çalışmadığı durumlarda, bina içerisine doğru ters hava hareketini engellemek için tek yönlü hava hareketi sağlayan tipte damperler kullanılmalıdır. Mutfak davlumbazlarının atışında ya da yağlı ve tozlu hava tahliyesi olan yerlerde motoru hava akımından tecrit edilmiş, geriye eğik, seyrek kanatlı dikey atışlı çatı lipi fanlar tercih edilmelidir.

Cuma, 09 Ocak 2015 16:36

KAYIŞ KASNAKLI FANLAR

Yazan

KAYIŞ KASNAKLI FAN

Malzeme naklinde ve yüksek basıncın gerektiği yerlerde kullanılır. İsteğe göre direk akuple yada kayış kasnaklı olarak imal edilebilir. Çok tozlu dâhil olmak üzere hava emişlerinde kullanılır. Bu fanlar özellikle, orta ve yüksek basınçla küçük debi ihtiyacı olan çimento fabrikalarında, dökümhanelerde, kupel ocaklarında ve mazot brülörlerinde, un ve makarna fabrikalarında, metalürji sanayilerinde pnömatik taşımalarda kullanılır.

Cuma, 09 Ocak 2015 16:35

SALYANGOZ FANLAR

Yazan

Salyangoz Fan:
 Hava kanalının taze hava üflemesi yada içerideki havanın tahliyesinde kullanılan flexible,kare kesitli ve dairesel kesitli hava kanallarının bağlandığı havalandırma ünitesidir.

 

Cuma, 09 Ocak 2015 16:31

HÜCRELİ SESSİZ TİP FAN

Yazan

Hücreli fanlarda değişik kullanım alanlarına göre değişik ekipmanlar kullanılmaktadır. Kabin basıncından filtre kalitesine, Filtre gözenek seçeneğinden motor gücü ve çeşidine kadar bir çok ekipmanda değişiklik göstermektedir.

Hücreli fan üretimi standart değildir. Hücreli fan üreticileri belli bir bölgeye değişik ekipmanları kullanarak yeni bir model üretirler. Bu ekipmanların seçiminde eğer bir mağaza yada stadyum ise saatlik kirli hava oluşumu göz alınarak seçilir.

Eğer bir yemekhane ise oradaki hesapta hem karbondioksit oluşum oranı hem de yemek kokusunu önlemek için değişik ekipmanlar ve motorlar kullanılır.


Hücreli fanlarda kullanılan en yaygın 3 tip filtre bulunmaktadır. Bunları sıralarsak; metal, granül karbon ve metal+granül karbon olarak sıralanır.

Metal filtrelerin en büyük özelliği yağ tutucu olmasıdır. Yağ tutucu olması metal filtreler sık değişim ve bakım ister.

Belli aralıklarla çıkartılıp temizlenirse kullanım süresi daha da artacaktır. Metal filtreye yapışan gaz halindeki yağlar metalde soğur ve sıvılaşır. Sıvılaşan yağın bir kısmını üst katmandaki diğer emici filtreler çeker. Bir kısmı ise üzerinde kalır. Granül karbonun kullanım alanı da genelde mutfaktaki hücreli fanlardır. Hücreli fanlar kokulu havayı çeker ve granül karbon filtreler bu kokuyu haznesine alır.
Hücreli fanlardaki diğer bir etkili eleman motorlardır. Hücreli fanlar insanlarla iç içe olan mekanlarda kullanıldıkları için motorların yeterli ama sessiz olması lazım.

Bazı motorlar güçlüdür fakat sessiz değildir. İnsanlar en az koku kadar sesten de etkilenirler. Hücreli fanlar insanları rahatsız eden bir etkeni kaldırıp yerine başka bir rahatsızlık verirse bu bizim için hiçbir işe yaramaz. Hücreli fanlar büyük yerlerde kullanıldığında motor gücü fazla olduğu kabinler büyük iş görür. Ses yalıtımlı hücreli fanlar üretilip içerideki sesi hücre dışına çıkarmayan hücreler üretilir.